|
Bruk: 1. Før bruk må man sjekke at begge ventilene er åpne, og at luftputene er fulle av luft. (Åpne begge ventilene igjen etter bruk, og la de være åpne når underlaget ikke er i bruk. Slik at underlaget er klart til bruk neste gang)
2. NY INFORMASJON! Åpne begge ventilene, og legg underlaget på hesten. NB: Tidligere ble det anbefalt å stenge begge ventiler før du la underlaget på hesten. Linda Parelli har opplevd at det generelt ble det igjen for mye luft i underlaget, med det resultatet at det føltes som å ri på en "luftboble". Derfor anbefales det nå at man lar ventilene være åpne til senere i oppsalingen
3. Legg underlaget på hesten, slik at underlaget ligger på linje med bakre del av skulderbladet. Husk å legge underlaget litt frem, for så og skyve det bakover slik at pelsen ligger flatt under salunderlaget
4. Legg underlaget på hesten og legg deretter salen på underlaget. Juster salen slik at den ligger rett og i senter av underlaget slik at salen ligger på luftputene. NB! Hvis du bruker en Equiflex sal / Wade Tree med god "flare" (Skulderfrihet) må du legge salen lenger frem på underlaget. Hvis ikke vil luften samles fremme under bladene pga. skulderfriheten til bladene i bommen. Forsikre deg om at ventilene går klar av salen, og at sal og underlag ligger riktig i forhold til hverandre. NB: Pass på at ikke ventilene blir liggende mellom salen og hesten, da dette er meget ubehagelig for hesten.
5. Bruk fremre justeringsløkken til å dra underlaget opp slik at det går fri av manken til hesten. (Dra underlaget opp til du har ca 2,5 cm avstand mellom høyre og venstre del av underlaget)
6. Stram til gjorten på vanlig måte (Stram 2 til 3 ganger). Etter å ha strammet gjorten 2 ganger stenger man ventilene. Beveg hesten litt rundt slik at sal og underlag "setter" seg. (Ikke press ut all luften av underlaget, da det ikke kan gi optimal tilpassing uten luft) Underlaget skal nå ha optimal mengde luft for best mulig tilpassing mellom hest og sal. Ved bruk av lettvektsaler, anbefales det å sjekke om det kan være nødvendig å slippe ut mer luft. (Noen hester kan reagere på lyden av luften som slippes ut av ventilene, vær oppmerksom på dette. Bruk tid på å tilvenne hesten på forhånd).
7. Bruk tid på å longere hesten fra bakken, slik at den kan venne seg til sal-underlaget. Mange hester kan reagere på nye ting, og det er altid smart å bruke tid på tilvenning.
8. Sett deg opp i salen og sjekk mankeklaringen påny. Om nødvendig kan du nå også justere høyre og venstre luftpute individuelt for å få riktig balanse i salen. (Dette bør kun gjøres hvis du er sikker på hvor mye du skal justere. Om ikke du er sikker, bør du få hjelp av din trener eller andre kyndige personer.) Hvis denne justeringen blir gjort feil, kan det føre til at du blir sittende skjevt, og på den måten feilbelaste hesten.
Man kan også bruke Shims til dette underlaget for ekstra justering.

VIKTIG! Slipp luften ut meget sakte. Slipp ikke ut for mye luft. Hvis for mye luft slippes ut vil dette resultere i at underlaget mister sin luftdemping og derved sine gode egenskaper. Sjekk alltid mankeklaring etter justeringer.
9. Rengjør underlaget regelmessig (Se under for vaskeanvisning). Ikke la hår og svette "bygge" seg opp under salunderlaget, da dette vil redusere Non-Slip egenskapene og kanskje også forårsake slitasje og gnag.
|